Back to Top
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45, Micro-USB Type-B |
| Connector gender | Male connector / Female connector |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6a |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Input voltage | 48 V |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 1000 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Relative humidity | 0 - 90 % |
| Weight | 50 g (0.11 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.