Back to Top
| Connector 1 | RS232 |
| Connector 2 | USB |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Product colour | Black |
| Material | PVC, Polycarbonate |
| Cable length | 1.52 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH, WEEE |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Compatible operating systems | Windows, Mac, Linux |
| Plug and Play |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Relative humidity | 0 - 80 % |
| Quantity | 1 |
| Manual | |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.