Back to Top
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector gender | Male connector/Female connector |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), PVC |
| Cable length | 0.2 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
| Bandwidth | 5 Gbit/s |
| USB powered |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Relative humidity | 5 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Width | 22.7 mm (0.89 ") |
| Depth | 15.2 mm (0.59 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Weight | 30 g (0.07 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.