Back to Top
| Connector 1 | USB 3.0 B |
| Connector 2 | RJ45 |
| Gender | Male connector/Female connector |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Full duplex | |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Compatible operating systems | Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, Mac OSX 10.6, 10.7, 10.8, 10.9, 10.10, Linux Kernel 2.6.25 later |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Width | 22.7 mm (0.89 ") |
| Depth | 15.2 mm (0.59 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Weight | 30 g (0.07 lbs) |
| Manual | |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.