Back to Top
| Connector 1 | USB-A |
| Connector 2 | USB-C |
| Connector gender | Male connector/Female connector |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Housing material | PVC |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Plug and Play |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 0.9 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Relative humidity | 10 - 85 % |
| Width | 1.6 mm (0.06 ") |
| Depth | 27.9 mm (1.09 ") |
| Height | 7.9 mm (0.31 ") |
| Package width | 99.1 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 149.9 mm |
| Package type | Polybag |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.