Back to Top
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | RJ45 |
| Connector gender | Male connector / Female connector |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | White |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), PVC |
| Cable length | 0.15 m |
| LED indicators | Activity, Power |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Plug and Play |
| Relative humidity | 10 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Width | 150 mm (5.85 ") |
| Depth | 27 mm (1.05 ") |
| Height | 16 mm (0.62 ") |
| Package type | Box |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.