Back to Top
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | Display Port |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Material | ABS synthetics, PVC |
| Cable length | 1.097 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Plug and Play |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Weight | 104.3 g (0.23 lbs) |
| Package type | Polybag |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.