Back to Top
| Hub interfaces | RJ-45, USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| LED indicators | Power |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Power source type | USB |
| Power consumption (typical) | 0.95 W |
| Input current | 1.5 A |
| Input voltage | 5 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 96 mm (3.74 ") |
| Depth | 30 mm (1.17 ") |
| Height | 21 mm (0.82 ") |
| Weight | 40 g (0.09 lbs) |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.