Valcom's Clean Room Speaker is a self-amplified ceiling speaker that can be used for voice paging in clean rooms.
A clean room environment has high levels of contaminants in the air, which must be controlled to save the equipment. By using valcom clean room speakers in the clean room environment, they are able to provide uncompromised in-room quality in an environment that previously required in-room systems.
8 in., Self-Amplified Clean Room Ceiling Speaker capable of reproducing voice paging in clean room environments and has a screwdriver adjustable volume control located on the 1 Watt amplifier circuit board.
VALCOM Clean Room Speaker V-1040 are ideal for applications that control airborne particles, such as pharmaceutical, medical, and other critical manufacturing environments.
The speaker requires 24VDC, 50mA (1-power unit).
Features: large rubber o-ring to seal the grille to the ceiling, rubber washers for all mounting hardware and a polycarbonate dust shield located between the speaker and the grille.
Large rubber o-ring to seal the grille to the ceiling Rubber washers for all mounting hardware. Apolycarbonate dust shield located between the speaker and the grille,
A ceiling speaker's coverage area is determined by the height of the ceiling. If the ceiling height is 8 feet, the speaker will cover 256 square feet. ft. When the speaker is 10 feet from the ceiling, its coverage area is 400 sq. ft. When the ceiling is 20 feet high, 1600 sq. ft. would be covered. ft.
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Speaker placement | Ceiling-mountable |
| Amplifier | Built-in |
| Speaker type | 1-way |
| Equalizer |
| Product colour | White |
| Depth | 76 mm (2.96 ") |
| Diameter | 330 mm |
| Weight | 1130 g (2.49 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.