Back to Top
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Speaker placement | Ceiling-mountable, Wall-mountable |
| Recommended usage | Other |
| Number of drivers | 2 |
| Amplifier | N |
| Tweeter | |
| Woofer | |
| Tweeter diameter | 0.5 " |
| Woofer diameter (imperial) | 6 " |
| Speaker type | 2-way |
| RMS rated power | 16 W |
| Frequency range | 55 - 20000 Hz |
| Sensitivity | 88 dB |
| Product colour | White |
| Housing material | Polypropylene |
| Connectivity technology | Wired |
| Width | 228.6 mm (8.92 ") |
| Depth | 209.5 mm (8.17 ") |
| Height | 203.2 mm (7.92 ") |
| Weight | 4536 g (10 lbs) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.