Every journey needs a passport.
Compatible with USB-C and USB-A, the drive also comes in a new, stylish design that fits in the palm of your hand.
Perfectly paired with Apple’s Time Machine backup software and password protection, the My Passport for Mac drive helps keep your files safe and your life moving forward.
My Passport for Mac works straight out of the box with Mac devices to keep you moving on your journey.
Simply drag and drop files, or set up a backup routine with Apple’s Time Machine software to help protect the contents of your digital life.
The My Passport for Mac drive includes USB-C and USB-A cables, so you can save tomorrow's content with the Mac computers of both today and yesterday.
Keep your digital life's contents secure with My Passport password protection and built-in 256-bit AES hardware encryption. Just activate password protection and set your own personalized password using WD Discovery.
My Passport for Mac portable storage is ready right out of the box, including all the necessary cables. And with SuperSpeed USB, you can quickly start backing up everything in your life and keep driving forward.
The included WD Discovery software lets you connect to popular social media and cloud storage services like Facebook, Dropbox, and Google Drive.
You can easily add photos, videos, and documents to your My Passport drive, organize them, and share them with other people.
This will back up your online social life.WD Discovery can also manage your drive through WD Drive Utilities.
There's no telling what's ahead on your own journey. That's why WD builds drives to demanding requirements for durability and long-term reliability.
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-C |
| Thunderbolt technology | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Plug and Play |
| Bus powered | USB |
| Password protection | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Product colour | Blue |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Width | 75 mm (2.93 ") |
| Depth | 107.2 mm (4.18 ") |
| Height | 11.15 mm (0.43 ") |
| Weight | 120 g (0.26 lbs) |
| Cables included | USB |
| User guide | |
| Bundled software | WD Discovery |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
