Back to Top
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Device type | HDD |
| Drive device, buffer size | 8 MB |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Card reader integrated | |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| USB powered |
| Fingerprint reader | |
| Password protection | |
| Security algorithms | FIPS 140-2 |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Certification | FСC, CE |
| Operating shock | 300 G |
| Width | 84.5 mm (3.3 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 19 mm (0.74 ") |
| Weight | 175 g (0.39 lbs) |
| User guide |
| Connectivity technology | Wired |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.