Back to Top
| Print resolution black | 600 x 600 DPI |
| Print resolution colour | 600 x 600 DPI |
| Standard printer languages | PCL 5, PCL 6, PCLm, PostScript 3 |
| Colour | |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Duplex printing | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Recommended duty cycle | 600 - 2500 pages per month |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 10.9 s |
| Time to first page (colour, normal) | 10.9 s |
| Standard input capacity | 250 sheets |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Number of standard paper trays | 2 |
| Maximum number of paper trays | 2 |
| Standard output capacity | 100 sheets |
| Maximum output capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Card stock, Envelopes, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive (184 x 267mm), Folio (media size), Hagaki card, Legal (media size), Letter (media size), Oficio (media size), Statement (140 x 216mm), Universal |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | 7 3/4,9,10, B5, C5, DL |
| Ethernet LAN | |
| Network ready | |
| Wi-Fi | |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector | USB Type-B |
| Maximum internal memory | 512 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Processor cores | 2 |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Display number of lines | 2 lines |
| Colour display |
| Power consumption (typical) | 395 W |
| Power consumption (ready) | 15 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.31 kWh/week |
| Printing noise level | 51 dB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Linux operating systems supported | Debian 7.0, Debian 8.0, Fedora 23, Fedora 24, Red Hat Enterprise Linux WS 6.0, Red Hat Enterprise Linux WS 7.0, Ubuntu 16.04, openSUSE 13.2, openSUSE 42.3 |
| Server operating systems supported | SUSE Linux Enterprise Server 10, SUSE Linux Enterprise Server 11, SUSE Linux Enterprise Server 12, Windows 2000 Server, Windows Server 2012 |
| Other operating systems supported | IBM AIX 6.1, IBM AIX 7.1, Solaris 10, Solaris 10 SPARC, Solaris 11, Solaris 11 SPARC |
| Energy Star certified |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80 % |
| Width | 411.2 mm (16.04 ") |
| Depth | 394.1 mm (15.37 ") |
| Height | 243.7 mm (9.5 ") |
| Weight | 16100 g (35.49 lbs) |
| Package width | 332 mm |
| Package depth | 556 mm |
| Package height | 519 mm |
| Package weight | 19100 g |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.