Back to Top
| Standard printer languages | Epson FX, IBM ProPrinter, Microsoft XPS, PCL 6, PDF 1.7, PostScript 3 |
| Colour | |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Duplex printing | |
| Number of print cartridges | 1 |
| Print technology | Laser |
| Economical printing | |
| Printing colours | Black |
| Recommended duty cycle | 0 - 3500 pages per month |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Warm-up time | 4.8 s |
| Time to first page (black, normal) | 7.2 s |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| N-up printing | 2,4,9,16,25 |
| Duplex printing modes | Auto |
| Standard input capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray capacity | 50 sheets |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Paper input type | Cassette, Paper tray |
| Standard output capacity | 150 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| Multi-purpose tray media types | Bond paper, Envelopes, Labels, Letterhead, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive (184 x 267mm), Folio (media size), Letter (media size), Legal (media size) |
| Standard tray media weight | 60 - 120 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 200 g/m² |
| Duplex media weight | 60 - 120 g/m² |
| Custom media width | 76.2 - 215.9 mm |
| Custom media length | 127 - 355.6 mm |
| Ethernet LAN | |
| Network ready | |
| Wi-Fi | |
| Mobile printing technologies | Not supported |
| Standard interfaces | Parallel, USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Internal memory | 256 MB |
| Built-in processor | |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Product colour | Graphite |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Display number of lines | 1 lines |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 640 W |
| Power consumption (standby) | 32 W |
| Power consumption (PowerSave) | 390 W |
| Power consumption (off) | 0.04 W |
| Printing noise level | 52 dB |
| Noise level (quiet mode) | 50 dB |
| Standby acoustic emission | 34 dB |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 35 - 85 % |
| Width | 373 mm (14.55 ") |
| Depth | 388 mm (15.13 ") |
| Height | 255 mm (9.95 ") |
| Weight | 10700 g (23.59 lbs) |
| Drivers included | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
