Back to Top
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Home & Office |
| Printing | Mono printing |
| Copying | Mono copying |
| Scanning | N |
| Faxing | Mono faxing |
| Digital sender | |
| Product colour | Black, Grey |
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Duplex functions | copy, fax, print |
| Number of print cartridges | 1 |
| Maximum resolution | 1200 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 6 s |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Copy speed (normal quality, black, A4) | 26 cpm |
| Time to first copy (black, normal) | 8.7 s |
| Copier resize | 25 - 400 % |
| PC free copying | |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Fax resolution (black & white) | 200 x 400 DPI |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 512 pages |
| Fax speed dialing (max numbers) | 200 |
| Fax forwarding | |
| Group dial | 239 |
| Standard input capacity | 250 sheets |
| Paper input type | Cassette |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Standard output capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Envelopes, Labels, Plain paper, Recycled paper, Transparencies |
| Multi-purpose tray media types | Heavyweight paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Statement (140 x 216mm) |
| Envelopes sizes | 10, C5, DL |
| Maximum print size | Legal (216 x 356 mm) |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN |
| Direct printing | |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Internal memory | 128 MB |
| Card reader integrated |
| Power consumption (average operating) | 1110 W |
| Power consumption (PowerSave) | 1.3 W |
| Power consumption (standby) | 4.5 W |
| Drivers included |
| Mac compatibility |
| Width | 472.4 mm (18.42 ") |
| Depth | 444.5 mm (17.34 ") |
| Height | 358.1 mm (13.97 ") |
| Weight | 13607 g (30 lbs) |
| Package weight | 18415 g |
| Compatible operating systems | Windows 7 Windows Vista Windows XP Mac OS X 10.5.8 + |
| All-in-one functions | Copy, Fax, Print |
| Colour all-in-one functions | N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
