AORUS Core was designed to model the aggression and hunting abilities of the falcon.
A pair of razor-sharp talons on a falcon can swiftly strike down its prey with exceptional efficiency and precision, and those qualities can be seen in the design details of AORUS.
A Z390 AORUS PRO motherboard is designed with digital CPU PWM and DrMOS, and it employs 12+1 phases.
Featuring a 100% digital controller and additional 8+4 Solid-Pin CPU Power Connectors, these components can deliver power to motherboard components that are the most power-hungry and energy-sensitive, ensuring enthusiasts get the best performance from 9th Gen Intel Core processors.
Optimum CPU power delivery with two copper boards
GIGABYTE's exclusive 2X Copper PCB design allows it to handle higher than normal power loads while removing heat from the critical CPU power supply area.
Overclocking requires the motherboard to handle dramatically increased power loads.
Z390 AORUS PRO offers high performance thermal solutions including two heatsinks with Heatpipe, thick thermal pad, providing ultimate MOSFET cooling performance for overclockers, gamers and enthusiasts.
Build an Ultra Durable PC even easier with the I/O shield integrated.
AORUS Gaming Motherboards come equipped with M.2 technology, so enthusiasts can get optimal performance from their systems.
The thermal solution from GIGABYTE is engineered with durability in mind. By dissipating heat before it becomes a problem, M.2 Thermal Guard prevents throttling and bottlenecks caused by high-speed M.2 SSDs.
AORUS delivers a platform that is tested and proven to be compatible with profiles of up to 4133MHz. A user needs to make sure that their memory module is XMP-capable and that the XMP feature is enabled on their AORUS motherboards in order to achieve this performance boost.
DDR4 memory modules are typically available at a frequency of 2133MHz; however, as frequency tweaking takes considerable time and knowledge, memory vendors have developed XMP profiles that can automatically adjust memory timings to work with your processor and achieve increased performance.
With the ALC1220 120dB(A) SNR HD Audio Headphone Amp, you will never experience issues such as poor sound quality, distortion, or low volume.
The VB series audio controller lets you broadcast your voice vibrantly with a powerful 110/114dB(A) front- and rear-mic SNR.
Input from microphones that have a larger dynamic range allows gamers to hear more clearly. There will be no more misunderstandings and no more confusion!
AORUS gaming motherboards are equipped with Hi-Fi grade WIMA FKP2 capacitors as well as high-end audio capacitors.
A high-end audio capacitor is meant for high-grade audio equipment, using state-of-the-art technology to deliver crisp high frequencies and rich bass, while WIMA FKP2 capacitors are used in high-end Hi-Fi systems.
This combined with the exclusive AOURS AMP-UP Audio technology makes for the ultimate onboard sound solution for audiophiles.
Asus' Z390 AORUS Platform is capable of operating Intel's Optane SSD technology.
Optane is a cache drive that gives storage performance a significant boost over traditional mechanical disk drives.
With Intel® GbE LAN, you get cFosSpeed, an application that manages network traffic to increase network performance and maintain low ping times.
Gaming Motherboards by AORUS support the next-generation chassis already. With the onboard Type-C USB 3.1 Gen1 header, you have easy access to USB 3.1 Gen1 drives or to charge your new mobile device.
RGB Fusion is even better with AORUS Motherboards equipped with Addressable LEDs.
RGB Fusion allows users to control both their PC's onboard RGB lighting and external RGB / Addressable LED light strips.
RGB Fusion on AORUS Z390 Series Motherboards features now addressable LED support, which is already packed with colors and patterns.
Users can obtain even more patterns, illuminations, and styles by using external addressable LED strips.
As of today, either 5v or 12v addressable LED lighting strips and as many as 300 LED lights will be supported by AORUS motherboards.
There are now new patterns and speed settings for RGB Fusion with Addressable LEDs, and there are more to come.
With more LED customization options than ever, users can truly customize their PCs to reflect their lifestyle. In addition to RGB support, RGB Fusion provides complete control of the LEDs that surround a motherboard.
With the new RGB Fusion software, users have access to various preset LED lighting configuration options with a choice of colors on all products supported.
LEDs can even change colors to show CPU temperature or sync with your favorite music.
Lighting experts can add their own special effects and completely customize the settings for each area using the dedicated product setting.
Bring your PC up to the level of a work of art, and your friends will be envious.
Users can control their gaming PC's lighting with the GIGABYTE RGB Fusion mobile app.
In this way, users can adjust colors and speeds for different modes without having to use their PC's keyboard or monitor.
RGB Fusion synchronizes all your accessories to the same beat, with a diverse array of products it supports. All your LEDs can be customized to match your taste and to dazzle. Visit RGB Fusion to learn more
Smart Fan 5 allows gamers to keep their gaming computers cool while maintaining performance.
A user of Smart Fan 5 is able to swap their fan headers in order to reflect various thermal sensors on the motherboard.
Additionally, with Smart Fan 5, more hybrid fan headers are available that support both PWM and voltage mode fans, making the motherboard more liquid cooling friendly.
Put an end to fan noise. You can set any fan to stop completely if the temperature drops below a certain threshold using Fan Stop. How many fans run, which sensors are used, and what temperature you want each one to run at-all of those can be programmed according to your preferences.
By utilizing the Hybrid Fan Pin Headers or external thermistor sensors, Smart Fan 5 provides you with up-to-the-minute information on water flow and temperature, making your PC just as sophisticated and user-friendly as possible.
Any hybrid fan controller can detect whether a cooling device is a fan, pump, or both with a PWM or voltage mode.
To match your system usage preferences, you can choose from Quiet to Full Speed.
Using the intuitive fan curve, you can define trigger thresholds and corresponding fan speeds for each fan or pump.
Solid plated ATX 24pin & ATX 12V 8pin + 4pin power connectors are included in AORUS Z390 motherboards to provide stable power under CPU overload.
The additional strength required to support heavy graphics cards is achieved by GIGABYTE's one-piece stainless steel shielding design.
In addition to preventing distortion and twisting of PCBs, AORUS' exclusive stainless steel shielding design reduces ESD interference.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,3000,3200,3300,3333,3400,3466,3600,3666,3733,3800,3866,4000,4133 MHz |
| Supported memory module capacities | 16GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Pentium |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Supported storage drive types | HDD, SSD |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| S/PDIF out connector | |
| Front panel audio connector | |
| Front panel connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| EPS power connector (8-pin) | |
| Thunderbolt headers | 1 |
| TPM connector | |
| RGB LED pin header |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | |
| S/PDIF out port | |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Audio chip | Realtek ALC1220-VB |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z390 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Parallel processing technology support | 2-Way CrossFireX,2-Way SLI,3-Way CrossFireX, Quad-GPU CrossFireX, Quad-GPU SLI |
| PCI Express x1 slots | 3 |
| PCI Express x16 slots | 3 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| DualBIOS | |
| BIOS memory size | 16 MB |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| Clear CMOS jumper | |
| ACPI version | 5.0 |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Bundled software | Norton® Internet Security cFosSpeed |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
