Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| SFP transceiver type | SR |
| Cabling technology | 10GBASE-SR |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Plug and Play | |
| Hot-swap | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Input voltage | 3.3 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Certification | MSA |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.