Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | mini-GBIC |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| SFP transceiver type | LX |
| Cabling technology | 1000BASE-LX |
| Cable type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Width | 56.5 mm (2.2 ") |
| Depth | 13.4 mm (0.52 ") |
| Height | 8.5 mm (0.33 ") |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.