Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Cable type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Fiber cable diameters supported | 9/125 µm |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Input voltage | 3.3 V |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Certification | MSA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.