Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Product colour | Silver |
| Hot-swap | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Brand compatibility | Cisco |
| Ethernet LAN |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Width | 13.4 mm (0.52 ") |
| Depth | 56.6 mm (2.21 ") |
| Height | 8.5 mm (0.33 ") |
| RoHS compliance |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| TX | |
| 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-TX | |
| Copper | |
| 70 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.