Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2666,2933,3200 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Pentium, Intel Pentium Gold |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Supported storage drive types | SSD |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| TPM connector | |
| 12V power connector |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| DirectX version | 12.0 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 211 mm (8.23 ") |
| Height | 65 mm (2.54 ") |
| Weight | 764 g (1.68 lbs) |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
| Wi-Fi 5 (802.11ac) | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
