Back to Top
| Display diagonal | 49 " |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| HD type | UltraWide Full HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | VA |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 1080 |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 32:9 |
| 3D | |
| Screen shape | Curved screen |
| Screen curvature | 1800 mm |
| Display diagonal (metric) | 124.46 cm |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Viewable size, horizontal | 1195.8 mm |
| Viewable size, vertical | 336.3 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 167 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 144 Hz |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| HDCP | |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in camera | |
| TV tuner integrated |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| On/off switch | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Swivelling | |
| Tilt adjustment | |
| Tilt angle range | -5 - 20 \u00b0 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 120 mm |
| On Screen Display (OSD) | |
| Picture-by-Picture (PbP) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 47 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| RoHS compliance | |
| Certification | BSMI, CB, CCC, CE, CEL level , CU, ErP, FCC, J-MOSS, KCC, PSE, UL/cUL, VCCI, WEEE, WHQL (Windows 10, Windows 8.1, Windows 7), MEPS, RCM, KC, eStandby, TUV |
| Width | 1193.33 mm (46.54 ") |
| Depth | 344.74 mm (13.44 ") |
| Height | 369.7 mm (14.42 ") |
| Weight | 13300 g (29.32 lbs) |
| Width (with stand) | 1193.33 mm |
| Depth (with stand) | 344.74 mm |
| Height (with stand) | 529.1 mm |
| Package width | 1308 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 484 mm |
| Package weight | 20900 g |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB |
| Quick start guide | |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
