Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Tour recording | |
| Preset points | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Infrared (IR) cut-off filter | |
| Fog proof |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Wall |
| IK code | IK10 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video formats supported | AVC, H.264, H.265, HEVC, M-JPEG, MPEG4 |
| Supported graphics resolutions | 320 x 180,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Sharpness |
| Video streaming | |
| Frame rate | 60 fps |
| Image stabilizer | |
| Bit rate control | Variable Bit Rate (VBR) |
| Privacy masking | |
| Text caption overlay |
| Minimum illumination | 0.001 lx |
| Viewing angle, horizontal | 60.6 ° |
| Viewing angle, vertical | 36.5 ° |
| Tilt angle range | -90 - 20 ° |
| Tilt speed | 550 °/sec |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Pan speed | 550 °/sec |
| Camera shutter speed | 111000 - 1/2 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2 " |
| Progressive scan |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 31 x |
| Digital zoom | 12 x |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 4.6 |
| Minimum aperture number | 1.36 |
| Auto focus | |
| Focal length range (f-f) | 6.91 - 214.64 mm |
| Password protection | |
| HTTPS encryption | |
| Security algorithms | EAP-TLS |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Flash memory | 512 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 300 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3bt |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, HTTP, HTTPS , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, CIFS/SMB, SMTP, Bonjour, UPnP , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS, DynDNS, NTP, RTSP, RTP, SRTP, SFTP, TCP, RTCP, DHCP, SOCKS, SSH, NTCIP, MQTT v3.1.1, Syslog |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Streaming method | Multicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Height | 261 mm (10.18 ") |
| Diameter | 239 mm |
| Weight | 4800 g (10.58 lbs) |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power consumption (max) | 51 W |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Behavior analysis | Line crossing detection |
| Certification | 55032 Class A, EN 55035, IEC 62236-4, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), VCCI Class A, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, CISPR 35, EAC, EN 50121-4, KC KN32 Class A, KC KN35, IEC/EN/UL 62368-1, CAN/CSA C22.2 No. 62368-1, IEC/EN/UL 60950-22, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-22, IEC/EN 62471 risk group 2, IEC 60825-1 Class 1, IEC/EN 62262 IK10, IEC/EN 60529 IP66, NEMA 250, Type 4X, NEMA TS 2 (2.2.7–2.2.9), IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-78, ISO 21207 (Method B) |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| PVC | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
