Back to Top
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Noise reduction | |
| Image stabilizer | |
| Privacy masking | |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Frame rate | 60 fps |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Video streaming | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Flip & mirror |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.005 lx |
| Tilt angle range | -15 - 90 ° |
| Tilt speed | 300 °/sec |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Pan speed | 200 °/sec |
| Pan preset speed | 700 °/sec |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Mercury lamp, Outdoor, Sodium lamp |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 32 x |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 4.4 |
| Minimum aperture number | 1.6 |
| Auto focus | |
| Closest focusing distance | 1.5 m |
| Focal length range (f-f) | 4.44 - 142.6 mm |
| HTTPS encryption | |
| Security algorithms | EAP-PEAP, EAP-TLS |
| Video motion detection | |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of users | 128 user(s) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Voice codecs | G.711, G.711ulaw, G.726 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| 64.66 | |
| 38.08 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.