XEROX B225/DNI
Ideal for remote workspaces, home offices and small- to medium-sized businesses, these printers are incredibly easy to set up. They are compact enough to suit small teams and tight spaces while offering you a hassle-free printing experience that’s reliable and secure.
The Xerox® Smart Start Software helps you hit the ground running with an automated installation that requires zero IT assistance. An easy Wi-Fi setup also lets you get back to work with ease.
A distraction-free workspace is within your reach. With quiet printers that do more, get high-quality prints at speeds that match your pace. Scan, print and copy with minimal interruptions.
Discover true mobility with secure, wireless printing. With built-in Wi-Fi connectivity and features like Apple AirPrint, Mopria and Wi-Fi Direct®, you can print with ease from mobiledevices, laptops, tablets, Chromebooks or desktops.
Time is on your side with Xerox® Print Drivers and the Xerox® Print and ScanExperience App. Get quick access to printer functionality and presets from your laptop or desktop - -- all with a single click.Make scanning a breeze with features like auto-straightening, auto-cropping images and receipt scanning.
Keep your businesses safe from increasingly sophisticated cyber threats. Advanced security features help safeguard access while protecting your sensitive data and documents.
Keep the focus on getting your work done with a dependable, low-maintenance and cost-effective printer. High-yield cartridgesensure lower running costs, while our Green World Alliance recycling programme helps you reduce your impact on the environment.
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Home & Office |
| Printing | Mono printing |
| Copying | Mono copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | N |
| Product colour | Blue, White |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Duplex functions | Copy, Print |
| Number of print cartridges | 1 |
| Management protocols | Xerox CentreWare Internet Services, Xerox CentreWare Web, Email alerts, Apple Bonjour |
| Recommended duty cycle | 0 - 2500 pages per month |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 36 ppm |
| Print resolution black | 600 x 600 DPI |
| Booklet printing function | |
| Watermark printing | |
| N-in-1 print function | |
| Time to first page (black, normal) | 6.4 s |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| N-in-1 copy function | |
| Time to first copy (black, normal) | 6.8 s |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Optical scanning resolution (black) | 600 x 600 ppi |
| Optical scanning resolution (colour) | 1200 x 1200 ppi |
| Maximum scan area | 216 x 356 mm |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Scan speed (colour) | 7 ppm |
| Scan speed (black) | 23 ppm |
| Multi-Purpose tray capacity | 1 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| Non-ISO print media sizes | Folio (media size), Legal (media size), Oficio (media size), Statement (140 x 216mm) |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Borderless printing media sizes | Hagaki card, Legal |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 200 g/m² |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 60 - 105 g/m² |
| Custom media width | 105 - 216 mm |
| Custom media length | 149 - 356 mm |
| Built-in display | |
| Colour display |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Google Cloud Print, Mopria Print Service |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Direct printing | |
| USB port | |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |
| Internal memory | 512 MB |
| Card reader integrated |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Drivers included |
| Width | 415 mm (16.19 ") |
| Depth | 360 mm (14.04 ") |
| Height | 352 mm (13.73 ") |
| Weight | 10000 g (22.05 lbs) |
| Cartridge(s) included | |
| Included cartridge capacity (black) | 700 pages |
| Power cord included | |
| Documentation CD | |
| Quick installation guide | |
| Software CD |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| 150 | |
| Envelopes, Plain paper | |
| 1 | |
| 60 - 105 | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| PCL 5, PCL 6, PostScript 3 | |
| Y | |
| Buttons | |
| Y | |
| Y | |
| 251 | |
| Blue Angel, ENERGY STAR | |
| 250 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.