Back to Top
| Suitable for rooms | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 120 mm |
| Rotational speed (max) | 1600 RPM |
| Noise level (high speed) | 25.5 dB |
| Maximum airflow | 49.9 cfm |
| Maximum air pressure | 1.45 mmH2O |
| Fan bearing technology | Rifle bearing |
| Airflow | 84.8 m³/h |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 80000 h |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.46 m |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Rated voltage | 12 V |
| Fan power consumption | 2.4 W |
| Fan current | 0.1 A |
| Width | 120 mm (4.68 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 148 g (0.33 lbs) |
| Package width | 122 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 175 g |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, RoHS, Triman, UKCA, WEEE |
| Number of screws | 4 |
| Screws included |
| Quantity per shipping carton | 60 pc(s) |
| Shipping carton width | 355 mm |
| Shipping carton length | 427 mm |
| Shipping carton height | 330 mm |
| Shipping carton weight | 11710 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.