Back to Top
| Suitable for | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 40 mm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Rotational speed (max) | 13000 RPM |
| Noise level (high speed) | 52.5 dB |
| Maximum airflow | 23.1 cfm |
| Maximum air pressure | 1.07 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan thickness | 28 mm |
| Rack capacity | 1U |
| Compatible products | SC813MTQ, SC113MTQ |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Voltage | 5 - 12 V |
| Maximum current | 0.45 A |
| Width | 40 mm (1.56 ") |
| Depth | 40 mm (1.56 ") |
| Height | 28 mm (1.09 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.