Back to Top
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Rotational speed (min) | 650 RPM |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Noise level (high speed) | 28 dB |
| Maximum airflow | 37.08 cfm |
| Maximum air pressure | 1.33 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Aluminium, Black |
| Material | Aluminium |
| Power consumption (typical) | 1.44 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.12 A |
| Safety current | 0.42 Ah |
| Width | 120 mm (4.68 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 70 mm (2.73 ") |
| Weight | 406 g (0.9 lbs) |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package width | 123.5 mm |
| Package depth | 123.5 mm |
| Package height | 88 mm |
| Package weight | 470 g |
| Master carton width | 260 mm |
| Master carton length | 385 mm |
| Master carton height | 475 mm |
| Quantity per master carton | 30 pc(s) |
| 40000 | |
| Processor |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
