Back to Top
| Type | Fan |
| Fan diameter | 120 mm |
| Rotational speed (min) | 800 RPM |
| Rotational speed (max) | 1700 RPM |
| Noise level (low speed) | 7.3 dB |
| Noise level (high speed) | 28.6 dB |
| Minimum airflow | 18.52 cfm |
| Maximum airflow | 40.85 cfm |
| Bearing type | Sleeve bearing |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Mean time between failures (MTBF) | 73500 h |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Product colour | Black, White |
| Power supply | 6 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.5 A |
| Width | 120 mm (4.68 ") |
| Depth | 25 mm (0.98 ") |
| Height | 120 mm (4.68 ") |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 25 x 120 mm |
| Country of origin | China |
| 1 | |
| 84733080 | |
| Universal |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
