Back to Top
| Type | Fan |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Compatible processor series | Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 |
| Rotational speed (min) | 600 RPM |
| Rotational speed (max) | 3150 RPM |
| Noise level (high speed) | 29 dB |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of fan blades | 5 |
| Fan connector | 4-pin |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Illumination LED | |
| Product colour | Black, Blue |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Voltage | 10.8 - 13.2 V |
| Rated voltage | 12 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 47 mm (1.83 ") |
| Weight | 350 g (0.77 lbs) |
| Processor |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
