Back to Top
| Suitable for rooms | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 140 mm |
| Rotational speed (max) | 1200 RPM |
| Noise level (high speed) | 21.9 dB |
| Maximum airflow | 57.4 cfm |
| Maximum air pressure | 0.96 mmH2O |
| Fan bearing technology | Rifle bearing |
| Airflow | 97.5 m³/h |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 80000 h |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.46 m |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Rated voltage | 12 V |
| Fan power consumption | 3.6 W |
| Fan current | 0.06 A |
| Width | 140 mm (5.46 ") |
| Depth | 140 mm (5.46 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 180 g (0.4 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 213 g |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, RoHS, Triman, UKCA, WEEE |
| Number of screws | 4 |
| Screws included |
| Quantity per shipping carton | 72 pc(s) |
| Shipping carton width | 395 mm |
| Shipping carton length | 482 mm |
| Shipping carton height | 370 mm |
| Shipping carton weight | 16860 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.