Back to Top
| Type | Transmitter & Receiver |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Cable types supported | Cat5, Cat6, Cat7 |
| Transmitter local video port | |
| Transmitter local video port type | DVI-D |
| Transmitter local keyboard/mouse port type | USB |
| Receiver local keyboard/mouse port type | USB |
| Receiver local video port type | DVI-D |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| AC adapter included | |
| Cables included | AC, DVI, USB |
| Dimensions (WxDxH) | 175 x 30 x 112 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.