Back to Top
| Type | Network transmitter & receiver |
| Maximum transfer distance | 85 m |
| Data transfer rate | 12 Mbit/s |
| Cable types supported | Cat5 |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance |
| Input current | 0.4 A |
| External power adapter |
| Width | 56 mm (2.18 ") |
| Depth | 84 mm (3.28 ") |
| Height | 23 mm (0.9 ") |
| Cables included | AC, USB |
| Quick start guide |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 84 x 23 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.