To extend your USB devices such as mobile printing devices, GPS, KVM switch, barcode scanner and any other USB 2.0 device beyond the length of a single USB cable, the Siig JU-EX0311 network extender is the solution for you.
The Siig JU-EX0311-S1 network extender can transmit any USB device up to 264 feet (80 meters) over one single Cat6 cable. And no software is required for installation or operation.
All you have to do is simply attach a single Cat6 cable to the RJ45 connector of the Siig JU-EX0311-S1 network extender unit and plug in a USB 2.0 cable to the USB connector of the network extender unit.
Restoring the USB 2.0 standard's full speed and full duplex features to long distances, the JU-EX0311-S1 is ideal for extending connections to Windows or Mac computers, external hard drives, flash drives, printers, and many other USB devices.
| Type | Network transmitter |
| Maximum transfer distance | 80 m |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Cable types supported | Cat6 |
| RJ-45 ports quantity (transmitter) | 1 |
| RJ-45 ports quantity (receiver) | 1 |
| DC-in jack |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE, TAA |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| External power adapter | |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | -20 - 60 % |
| Width | 70.1 mm (2.73 ") |
| Depth | 54.1 mm (2.11 ") |
| Height | 24.9 mm (0.97 ") |
| Weight | 86.18 g (0.19 lbs) |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-B |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
