Back to Top
| Type | Network repeater |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Cable types supported | Cat5e |
| MAC address table | 2048 entries |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 2 |
| Product colour | Grey |
| Certification | FCC Class A, CE, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 73 mm (2.85 ") |
| Depth | 150 mm (5.85 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 353 g (0.78 lbs) |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
