Back to Top
| Type | PC microphone |
| Microphone sensitivity | 120 dB |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Sample rate | 48 kHz |
| Bit rate | 16 bit |
| Microphone mute | |
| Microphone input impedance | 16 Ω |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Headphone out | |
| Microphone in |
| Microphone weight | 550 g |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 120 x 125 x 295 mm |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8 Mac OSX (10.4.11 or higher) |
| Mac compatibility |
| Operating voltage | 5 V |
| Power consumption | 150 mA |
| USB powered |
| Product colour | White |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Desktop stand |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.