Back to Top
| Maximum scan size | 215.9 x 355.6 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Enhanced scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| Gray scale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 60 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 60 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 120 ipm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 120 ipm |
| Scanner type | ADF + Sheet-fed scaner |
| Product colour | Black, White |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 4.3 " |
| Touchscreen | |
| Colour display | |
| Built-in display |
| Sensor type | Dual CIS |
| Light source | LED |
| Scan file formats | JPEG, PDF, TIFF |
| Daily duty cycle (max) | 9000 pages |
| Scan to | E-mail Server, FTP, HTTP, PC, SMB |
| Maximum duty cycle | 180000 pages per month |
| Scan drivers | ISIS, SANE, TWAIN, WIA |
| Scanning noise level | 62 dB |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Card thickness (max) | 1.32 mm |
| Scanning media types supported | Business Card, Plain paper, Plastic Card, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Long-paper mode | |
| Media thickness (min) | 0.08 mm |
| Maximum scan width | 215.9 mm |
| Maximum scan length | 5000 mm |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 34 W |
| Power consumption (standby) | 7.7 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Sleep mode | |
| Power consumption (sleep) | 1.7 W |
| Output voltage | 24 V |
| Output current | 1.9 A |
| Auto power off |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | AES, EAP-FAST, EAP-MD5, EAP-TLS, EAP-TTLS, HTTPS, PEAP, SMTP-AUTH, SNMPv3, SSL/TLS, TKIP, TLS, WEP, WPA-PSK, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3 |
| Supported network protocols (IPv4) | DHCP, APIPA (Auto IP), WINS/NetBIOS, DNS Resolver, mDNS, SNMPv1/v2c/v3, ICMP, Web Services(Scan), HTTP/HTTPS server, LLMNR responder, SNTP Client, LDAP |
| Supported network protocols (IPv6) | RA, DNS Resolver, mDNS, LLMNR responder, Web Services(Scan), SNTP Client, HTTP/HTTPS server, ICMPv6 |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Certification | GS Mark, WHQL, WHQL, ISIS, Wi-Fi CERTIFIED - WPA3 Enterprise, WPA3 Personal, Wi-Fi Protected Setup, Wi-Fi Direct, KofaxTM 5,10 - VRS Elite 5.2.0, Kofax Express 3.3.0 |
| Width | 300 mm (11.7 ") |
| Depth | 247 mm (9.63 ") |
| Height | 236 mm (9.2 ") |
| Weight | 3370 g (7.43 lbs) |
| Package width | 393 mm |
| Package depth | 288 mm |
| Package height | 334 mm |
| Package weight | 4200 g |
| Cable lock slot | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Y | |
| 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | |
| Y | |
| Y | |
| 25 - 413 | |
| Touch |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
