Back to Top
| Maximum scan size | 216 x 3000 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| Output monochrome depth | 1 bit |
| Film scanning | |
| Gray scale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 50 ppm |
| ADF scan speed (grayscale, A4) | 50 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 50 ppm |
| Flatbed scan speed (b/w, A4) | 5 sec/page |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 100 ipm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 100 ipm |
| Black/white scanning colour modes | Grayscale |
| Selectable background colour |
| Scanner type | ADF scanner |
| Product colour | Black, White |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 1.5 " |
| Touchscreen | |
| Built-in display |
| Sensor type | CMOS dual CIS |
| Light source | RGB LED |
| Scan file formats | BMP, CSV, JPG, OCR, PDF, PNG, RTF, TIFF, TXT, XLS |
| Daily duty cycle (max) | 5000 pages |
| Scan to | Cloud, E-mail, E-mail Server, File, Image, OCR, PC, TWAIN, WIA |
| Barcode reader | |
| Scanner error detection | |
| Built-in translator | |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN, WIA |
| Ultrasonic double sheet detection | |
| Text-to-speech technology | |
| Button functions | Cancel, Down, Off, On, Scan, Up |
| Scanning noise level | 50 dB |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Standard input capacity | 80 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 80 sheets |
| Scanning media types supported | Business Card, Card stock, Envelopes, Plain paper, Plastic Card, Post Card(JPN), Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum scan area (ADF) | 216 x 356 mm |
| Minimum scan area (ADF) | 52 x 52 mm |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 34 - 413 g/m² |
| Long-paper mode | |
| Letter | |
| Legal | |
| Multi feed detection | |
| Maximum scan width | 216 mm |
| Maximum scan length | 3000 mm |
| Standard interfaces | USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 |
| USB connector type | USB Type-B |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (standby) | 3 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (PowerSave) | 3 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Power supply | 36 W |
| Auto power off | |
| Auto power off after | 240 min |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 3 of 9, EAN-13, EAN-8, Interleaved 2 of 5, PDF417, U.P.C. |
| Relative humidity | 15 - 80 % |
| PC connection | USB 3.0 |
| Power | 36 W |
| Programming function | |
| Scan technology | Dual CIS |
| Maximum paper size | 216 x 3000 mm |
| Minimum RAM | 3430 MB |
| Minimum processor | INTEL CORE i3 - 4150 processor |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 50 - 95 °F |
| RoHS compliance | |
| Green (Eco) compliant | |
| Energy Star certified | |
| Certification | EPEAT Registered ENERGY STAR Qualified AS/NZS CISPR 22:2009 +A1:2010; (Class B RCM mark), CAN / CSA – C22.2 No 60950-1-07 +A1:2011 (TUV C mark), Canada CSA-CISPR 22-10 / ICES-003 Issue 5 (Class B), China GB4943.1:2011; GB9254:2008 Class B (CCC S&E mark), EN55022:2010 ITE Emissions (Class B), EN55024:2010 ITE Immunity (CE mark), EN60950-1:2006 +A1, +A11, +A12 (TUV GS mark), IEC60950-1:2005 +A1, Taiwan CNS 13438:2006 (Class B); CNS 14336-1 (BSMI mark), UL 60950-1:2007 R12.11 (TUV US mark), CFR 47 Part 15 (FCC Class B), Argentina S mark |
| Width | 312 mm (12.17 ") |
| Depth | 269 mm (10.49 ") |
| Height | 182.5 mm (7.12 ") |
| Weight | 3300 g (7.28 lbs) |
| Stacker | |
| Bundled software | WINDOWS Bundled software: TWAIN, ISIS, WIA Drivers; Alaris Capture Pro Limited, Smart Touch, LINUX drivers available from www.kodak.com/go/scanonlinux (September Availability) KOFAX certified. (Future Availability) |
| Cables included | AC, USB |
| AC adapter included | |
| Quick start guide | |
| ADF paper chute | |
| Drivers included |
| Downloadable software | Capture Pro Limited Edition, Smart Touch |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.