The Brother HL-L3230CDW Compact Wireless Printer is a printer that is able to connect to a wireless network and print documents. It is compact in size and has a variety of features that make it a great choice for a home or small office.
The HL-L3230CDW can print at up to 25 pages per minute (ppm) in both color and monochrome, making it one of the faster Brother duplex printers in its class.
It also has a 250-sheet paper capacity, which is higher than most compact printers. The printer has a monthly duty cycle of 30,000 pages, which is average for a printer in this price range.
Wireless Printer is very easy, with a standard 250-sheet paper capacity, automatic 2-sided printing, and a single-sheet manual feed slot for envelopes and alternative media.
The Brother HLL3230C can be used in many office settings, since it can be connected to USB, Ethernet, and Wi-Fi.
Mobile printing options include Apple AirPrint, Brother iPrint&Scan, Mopria, and Wi-Fi Direct compatibility.
This standalone color printer comes standard with 2400dpi resolution, giving you professional laser quality prints right out of the box without the hassles of configuration.
With print speeds of up to 24ppm in monochrome and color, a wide range of connectivity options, the ability to quickly and efficiently print from your preferred devices, and the same robust quality that has earned Brother continuous awards for reliability, you have a complete device that will maximize productivity, deliver professional quality print, and is built to last.
| Standard printer languages | BR-Script 3, PCL 6, PDF, PostScript 3, XPS |
| Colour | |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Duplex printing | |
| Print technology | LED |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Number of fonts | 157 |
| Economical printing | |
| Recommended duty cycle | 300 - 1500 pages per month |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 18 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 18 ppm |
| Warm-up time (from sleep mode) | 24 s |
| Time to first page (colour, normal) | 14 s |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 6 ppm |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 6 ppm |
| N-up printing | 2,4,9,16,25 |
| Duplex printing modes | Auto |
| Secure printing |
| Standard input capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray capacity | 1 sheets |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Paper input type | Cassette, Sheetfed |
| Standard output capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Plain paper, Recycled paper, Thin paper |
| Multi-purpose tray media types | Bond paper, Envelopes, Glossy paper, Labels, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thicker paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive (184 x 267mm), Folio (media size), Legal (media size), Letter (media size) |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | 10, C5, DL, Monarch |
| Standard tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Custom media width | 76.2 - 215.9 mm |
| Custom media length | 116 - 355.6 mm |
| Ethernet LAN | |
| Network ready | |
| Wi-Fi | |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi Direct | |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Supported network protocols (IPv4) | ARP, RARP, BOOTP, DHCP, APIPA(Auto IP), WINS/NetBIOS name resolution, DNS Resolver, mDNS, LLMNR responder, LPR/LPD, Custom Raw Port/Port9100, SMTP Client, IPP/IPPS, FTP Client and Server, CIFS Client, TELNET Server, SNMPv1/v2c/v3, HTTP/HTTPS server, TFTP client and server, ICMP, Web Services (Print/Scan), SNTP Client |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,802.1x RADIUS, EAP-FAST, EAP-MD5, EAP-TLS, EAP-TTLS, HTTPS, IPPS, PEAP, SMTP-AUTH, SNMPv3, SSL/TLS, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP |
| Web-based management | |
| Supported network protocols (IPv6) | NDP, RA, DNS resolver, mDNS, LLMNR responder, LPR/LPD, Custom Raw Port/Port9100, IPP/IPPS, SMTP Client, FTP Client and Server, CIFS Client, TELNET Server, SNMPv1/v2c/v3, HTTP/HTTPS server, TFTP client and server, ICMPv6, SNTP Client, Web Services (Print/Scan) |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Brother iPrint & Scan, Google Cloud Print, Kindle Fire Printing, Mopria Print Service |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0, Wireless LAN |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Internal memory | 256 MB |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Market positioning | Home & Office |
| Product colour | Grey |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Power consumption (typical) | 390 W |
| Power consumption (standby) | 75 W |
| Power consumption (PowerSave) | 1 W |
| Power consumption (off) | 0.04 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.9 kWh/week |
| Printing noise level | 45 dB |
| Noise level (quiet mode) | 43 dB |
| Noise level (ready) | 33 dB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Energy Star certified | |
| Blue Angel certified |
| Width | 410 mm (15.99 ") |
| Depth | 461 mm (17.98 ") |
| Height | 252 mm (9.83 ") |
| Package width | 589 mm |
| Weight | 18000 g (39.68 lbs) |
| Package depth | 513 mm |
| Package height | 372 mm |
| Package weight | 21500 g |
| Cartridge(s) included | |
| Included cartridge capacity (CMY) | 1000 pages |
| Included black & color (CMYK) cartridges capacity | 1000 pages |
| Documentation CD | |
| Printer drum included | |
| Power cord included | |
| Manual | |
| Bundled software | Nuance PaperPort 14 SE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
