Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 350 mm/sec |
| Character size | 24 x 24 mm |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Maximum printing width | 72 mm |
| Product colour | Black |
| Autocutter durability | 3 million cuts |
| Built-in barcodes | 1D,2D, Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Cutter | |
| Media thickness | 0.062 ~ 0.075 mm |
| Splash proof | |
| International Protection (IP) code | IP12 |
| Built-in sensors details | Paper End, Paper Near End, Cover Open |
| Case colour | Black |
| Maximum roll diameter | 105 mm |
| Supported paper width | 80.83 mm |
| Ethernet LAN |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Flash memory | 32 MB |
| Buffer size | 12 KB |
| Internal memory | 64 MB |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | AC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Width | 154 mm (6.01 ") |
| Depth | 148 mm (5.77 ") |
| Height | 203 mm (7.92 ") |
| Weight | 2000 g (4.41 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.