Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 220 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 72 mm |
| Product colour | Black |
| Autocutter durability | 1.5 million cuts |
| Built-in barcodes | 1D,2D |
| Size | 3 " |
| Supported paper width | 80 mm |
| Printing media thickness | 0.062 - 0.075 µm |
| Maximum roll diameter | 80 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Buffer size | 12 KB |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Energy Star certified |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 128 mm (4.99 ") |
| Depth | 125 mm (4.88 ") |
| Height | 125 mm (4.88 ") |
| Weight | 1230 g (2.71 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.