Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 80 mm |
| Product colour | Grey |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Security algorithms | WHQL |
| Print head life | 100 km |
| Built-in sensors details | Lid opening sensor Paper exit sensor |
| Maximum roll diameter | 83 mm |
| Supported paper width | 58 - 80 mm |
| Printing media thickness | 0.049 - 0.085 µm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired |
| Flash memory | 0.512 MB |
| Power source type | USB |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certification | UL, C-UL, TuV, FCC, VCCI, EN55022, CE |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 140 mm (5.46 ") |
| Depth | 169 mm (6.59 ") |
| Height | 123 mm (4.8 ") |
| Weight | 1300 g (2.87 lbs) |
| 43 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.