Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 400 mm/sec |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Maximum printing width | 72 mm |
| Product colour | Black |
| Cutter | |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Colour |
| Maximum roll diameter | 83 mm |
| Supported paper width | 80 mm |
| Ethernet LAN |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Internal memory | 64 MB |
| Buffer size | 4 KB |
| Flash memory | 64 MB |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 145 mm (5.66 ") |
| Depth | 200 mm (7.8 ") |
| Height | 146 mm (5.69 ") |
| Weight | 1600 g (3.53 lbs) |
| AC adapter included | |
| Cables included | RJ-12, USB |
| ENERGY STAR | |
| Flash | |
| Y | |
| N | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.