Back to Top
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 7 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Compatibility | CST135XLU CP900AVR CP1200AVR |
| Weight | 4400 g (9.7 lbs) |
| Width | 99 mm (3.86 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Depth | 150 mm (5.85 ") |
| Package width | 160.02 mm |
| Package height | 182.88 mm |
| Package depth | 203.2 mm |
| Package weight | 4720 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
