Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 2402 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Frequency band | 2.400–2.4835, 5.150–5.250, 5.250–5.350, 5.470–5.725, 5.725–5.850 GHz |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11e, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11j, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11w, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz |
| Web-based management | |
| Modulation | 64-QAM,128-QAM |
| Reset button | |
| Certification | FCC, IC, CE, Japan, Korea, Taiwan, RoHS |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| RS-232 interface |
| Security algorithms | EAP-AKA, EAP-FAST, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, MSCHAPv2, PEAP |
| Wireless Intrusion Detection System (WIDS) | |
| Number of SSID support | 16 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antennas quantity | 5 |
| Power consumption (max) | 24.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | Grey, White |
| LED indicators | Y |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 1147 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Width | 210 mm (8.19 ") |
| Depth | 210 mm (8.19 ") |
| Height | 56.5 mm (2.2 ") |
| Weight | 980 g (2.16 lbs) |
| Package weight | 1800 g |
| Mounting kit | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
