Back to Top
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Steel, Tempered glass, Wood |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, Micro ATX, Micro-ITX |
| Product colour | White |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Side window | |
| Suitable for | Gaming |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 185 mm |
| Maximum graphics card length | 413 mm |
| Maximum PSU length | 290 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 3x 140 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Top fans diameters supported | 140,120,180 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 360,420 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120,140 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 280,360 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 3.5 " |
| HDD/SSD combo cage | |
| SSD form factor | 2.5" |
| Cable management | |
| LED indicators | Activity |
| On/off button |
| Width | 240 mm (9.36 ") |
| Depth | 503 mm (19.62 ") |
| Height | 509 mm (19.85 ") |
| Weight | 9500 g (20.94 lbs) |
| Package width | 355 mm |
| Package depth | 604 mm |
| Package height | 608 mm |
| Package weight | 11700 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.