Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 4400,4800,5200,5600,6000,6200,6400,6600,6666,6800,7000,7200,7600,7800,8000 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 8000 MHz |
| Supported memory module capacities | 1GB,2GB,4GB,8GB,12GB,16GB,32GB,48GB |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of hard drives supported | 4 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| RAID support |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Total number of SATA connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| Front panel connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| 12V power connector | |
| Thunderbolt headers | 2 |
| RGB LED pin header |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852CE |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Product colour | White |
| PC health monitoring | FAN, Temperature, Voltage |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B650 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| DirectX version | 12.0 |
| HDCP | |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Clear CMOS jumper | |
| BIOS memory size | 256 MB |
| ACPI version | 5.0 |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Country of origin | China |
| Quantity per shipping carton | 1 pc(s) |
| Battery weight | 3 g |
| Lithium weight per battery | 0.07 g |
| Number of battery cells | 1 |
| Battery type | CR2032 |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Height | 35 mm (1.37 ") |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 268 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 1892 g |
| Batteries included | |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
| Warranty period | 3 year(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
