Intel® Xeon® E processor provides enhanced performance and capability. Support for Error-Correcting Code (ECC) memory, it can eliminate small data discrepancies and prevent data corruption to ensure reliability for critical applications while helping to reduce system crashes.
GIGABYTE partners very closely with memory vendors from around the world to ensure that modules offered by popular memory brands are compatible with GIGABYTE Motherboards.
GIGABYTE has verified over 1000+ different modules to ensure performance in a GIGABYTE built system.
Multi-graphics configurations offer better graphics performance for applications which demand the highest frame rates without compromising on resolution.
NVIDIA® QUADRO® 3D Workstation Professional Graphics Solutions are designed and built specifically for artists, designers, and engineers, NVIDIA Quadro GPUs power more than 100 professional applications across a broad range of industries.
Professionals trust them to enable their best work using applications such as Adobe® Creative Cloud, Avid Media Composer, Autodesk Suites, Dassault Systemes, CATIA and SOLIDWORKS, Siemens NX, PTC Creo, and many more.
C246-WU4 with dual M.2 connectors provides better upgradability for SSD devices. Delivering up to 32Gb/s transfer speed, the dual M.2 connectors provide an ideal storage solution with RAID modes.
GIGABYTE M.2 solution offers considerably faster storage performance and support for both PCIe and SATA interface for M.2 SSD devices.
The GIGABYTE C246 Platform supports Intel’s latest Optane technology. Optane fuels storage performance by acting as a cache drive giving users a significant boost compared to traditional mechanical drives.
GIGABYTE’s passive components are meticulously selected to guarantee a super stable operating environment and allow the processors and the memory to deliver their maximum performance.
With some of the longest service lifetimes in the industry, our server motherboards build on 30 years’ company-wide experience in motherboard design to attain the highest reliability levels.
The innovative one piece stainless steel shielding design from GIGABYTE reinforces the PCIe connectors to provide the extra strength required to support heavy graphics cards.
GIGABYTE exclusive one piece stainless steel shielding design prevents against PCB distortion/twisting and plate bending, in addition to preventing any possible ESD interference.
The tiny cables of the front panel connectors can be hard to manipulate as space is restricted and indicators being tiny.
With the G Connector, you can connect all the FP cables at once, simplifying the process of building your next PC and saving you some frustrations.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported storage drive types | HDD, SSD |
| Number of hard drives supported | 10 |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA III |
| Number of SATA III connectors | 10 |
| Total number of SATA connectors | 10 |
| S/PDIF out connector | |
| Front panel audio connector | |
| Front panel connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| EPS power connector (8-pin) | |
| TPM connector | |
| Thunderbolt headers | 1 |
| Parallel connector | |
| Serial port headers | 2 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi |
| Audio chip | Realtek ALC1220-VB |
| PC health monitoring | FAN, Temperature, Voltage |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Cooling type | Passive |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Parallel processing technology support | 4-Way CrossFireX, Quad-GPU CrossFireX |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 4 |
| PCI slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 MB |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| ACPI version | 5.0 |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| Clear CMOS jumper | |
| Clear CMOS button |
| Power source type | ATX |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Drivers included | |
| Bundled software | Norton Internet Security (OEM version) cFosSpeed |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
