Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Number of languages | 17 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| IK code | IK08 |
| Housing material | Plastic |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 640 x 360,720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Noise reduction | |
| Privacy masking | |
| Frame rate | 30 fps |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR), Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC) |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.1 lx |
| Viewing angle, horizontal | 87.6 ° |
| Viewing angle, vertical | 46.4 ° |
| Viewing angle, diagonal | 104.5 ° |
| Tilt angle range | 0 - 69 ° |
| Pan range | 0 - 350 ° |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Angle of rotation | 355 ° |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Number of effective pixels (H x V) | 1920 x 1080 pixels |
| Fixed focus | |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Password protection | |
| Password protection type | User |
| Security algorithms | EAP-TLS, HTTPS, LEAP, SSL/TLS |
| IP address filtering | |
| Alert notification type | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Defocus, People counting |
| Video motion detection | |
| Active tampering alarm |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Night vision |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of users | 6 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Height | 56 mm (2.18 ") |
| Diameter | 99 mm |
| Weight | 145 g (0.32 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 4.8 W |
| Power consumption (typical) | 2.8 W |
| Web-based management |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.