Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Day/night mode |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Housing material | Aluminium |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Privacy masking |
| Minimum illumination | 0.15 lx |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/5~1/12,000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Number of lenses | 1 |
| Fixed focus |
| Video motion detection |
| Night vision |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Connectivity technology | Wired |
| Audio input channels | 1 |
| Height | 246 mm (9.59 ") |
| Diameter | 70 mm |
| Weight | 700 g (1.54 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power consumption (max) | 10.7 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Number of cameras | 1 |
| 120 | |
| 22.5 | |
| 1 | |
| 11.2 | |
| 6 | |
| 2 | |
| 112.3 | |
| 44.9 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.